INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Włodzimierz Roman Lewicki      Włodzimierz Lewicki, wizerunek na podstawie ilustracji prasowej z 1910 r,

Włodzimierz Roman Lewicki  

 
 
1872 - 1909-06-05
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lewicki Włodzimierz Roman (1872–1909), adwokat, publicysta, literat. Ur. w Sanoku woj. rzeszowskim, syn Teofila, notariusza w Sanoku, i Marii z domu Fialka. Po ukończeniu gimnazjum w Sanoku rozpoczął studia na uniwersytecie w Wiedniu na Wydziale Filozoficznym, stamtąd wkrótce przeniósł się na Wydział Filozoficzny UJ, następnie w r. 1888 na Wydział Prawa UJ. Studia prawnicze na UJ zakończył doktoratem uzyskanym w r. 1894. W okresie studiów założył i redagował studenckie czasopismo „Satyr”, wypełniając je w poważnej części swoimi utworami. W tym samym czasie napisał dramat Wernyhora, wystawiony w teatrze w Krakowie przy pl. Szczepańskim. W dn. 4 VII 1890 wygłosił w imieniu młodzieży studenckiej przemówienie w czasie uroczystego pogrzebu Adama Mickiewicza na Wawelu. Po odbyciu aplikacji został wpisany 24 V 1901 na listę adwokatów w Krakowie. Zdobył rozgłos dzięki obronom: w r. 1901 Antoniego Kędziora, oskarżonego o współudział w napadzie rabunkowym na barona Götza w Okocimiu, w r. 1906 Jerzego Matejki (syna Jana), właściciela majątku ziemskiego w Batowicach koło Krakowa, oskarżonego o napaść na ks. Windischgrätza polującego par force na jego polach. Przede wszystkim zasłynął jako obrońca w r. 1908 Janiny Borowskiej, studentki medycyny, która oskarżyła Emila Haeckera, redaktora „Naprzodu”, o zniesławienie jej posądzeniem, że była agentką Ochrany carskiej. Proces ten zakończył się skazaniem E. Haeckera pomimo wielu dowodów (głównie zeznania Bakaja, byłego pracownika Ochrany) przemawiających za słusznością zarzutu.

Równolegle z działalnością zawodową L. interesował się nadal publicystyką i literaturą. W r. 1900 Teatr Miejski w Krakowie wystawił jego sztukę Błędne gwiazdy, osnutą wokół motywu – stosunek artysty do otoczenia. Sztuka nie wywołała większego wrażenia mimo odznaczenia autora na konkursie dramatycznym zorganizowanym pod patronatem I. Paderewskiego. W r. 1904 ten sam teatr wystawił trzy jednoaktówki L-ego: Pieśń, Południca, Vigilando, zakończone epilogiem Ku szczytom, pod wspólnym tytułem O inne życie (wydane w r. 1904 nakładem autora), również bez większego powodzenia. W utworze tym L. przyznawał wybitnym jednostkom szczególne prawa w społeczeństwie. Utwory jego, postulujące nieograniczone korzystanie z radości życia, cechował wyszukany styl i łatwość rymowania. L. publikował często artykuły w dzienniku „Głos Narodu”, wypowiadając się w duchu skrajnie klerykalno-nacjonalistycznym. Ogłosił broszurę Z powodu ostatniego bezrobocia w kopalniach węgla na Śląsku (Kr. 1900), w której atakował ruch socjalistyczny. W l. 1903–5 współpracował z dziennikiem „Nowiny” wydawanym przez L. Szczepańskiego w Krakowie. Współpraca została zerwana skutkiem poróżnienia się ze Szczepańskim. W r. 1907 opublikował on list otwarty „Chuliganowi adwokackiemu Dr. Włodzimierzowi Lewickiemu słów kilka jako publiczny porachunek”, w którym zarzucił mu nieuczciwość względem klientów i niemoralne życie osobiste. L. oddał rozstrzygnięcie konfliktu w ręce Ligi Honorowej w Krakowie, która jednak nie wydała orzeczenia z powodu jego przedwczesnej śmierci.

L. zmarł gwałtownie 5 VI 1909 w Krakowie w wyniku postrzału z rewolweru w swym mieszkaniu przy ul. Sławkowskiej 28. O zamordowanie L-ego została oskarżona jego była klientka Janina Borowska, z którą L. utrzymywał przez kilka miesięcy bliższe stosunki osobiste. Po sensacyjnym procesie w r. 1910 w Krakowie J. Borowską sąd uniewinnił. Wyrok ten po dziś dzień wywołuje rozbieżne opinie. Z żoną Anielą L. pozostawał w separacji.

 

Czaykowska Z., Bibliografia historii adwokatury polskiej 1901–1918, W. 1968 (wkładka nr 4 „Palestry” 1968) s. 90; – Salmonowicz S., Szwaja J., Waltoś S., Pitaval krakowski, Kr. 1968 s. 283–336 (bibliografia); Strobl K. H., Prozess Borowska – Ein Tatsachenroman, Leipzig 1934; – Sensacyjny proces Janiny Borowskiej, Kr. 1909; – Arch. Państw. w Kr.: Akta SKKKr 898 i 897; Arch. UJ: S. II 520 Liber promotionum, W. P. II 485 Liber rigorosorum; Woj. Izba Adwokacka w Kr.: Lista adwokatów.

Stanisław Waltoś

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.